MMedia

Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń w mediach

 

Fałszywy mail na stronie ambasady RP w Iraku. Cena za wizę? Do negocjacji
Fałszywy adres e-mail, który mógł służyć do wyłudzania danych lub za którym mogli kryć się fałszerze wiz, przez cztery lata widniał na stronie ambasady RP w Bagdadzie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdy dowiedziało się o tym od dziennikarza portalu tvn24.pl, natychmiast odcięło dostęp do strony i… nabrało wody w usta.


Czy Polska ma skuteczne narzędzia do walki z fake newsami Rosjan?
W Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie unijnej grupy do walki z rosyjskimi fake newsami. Jakie są jej zadania i czy będzie potrafiła ograniczyć rozsiewanie fałszywych informacji? Gośćmi audycji Spojrzenie na wschód byli Kamil Basaj z fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i Wojciech Pokora, dziennikarz Polskiego Radia Lublin, StopFake Polska.


Odkryte luki bezpieczeństwa mogą dotknąć nawet 90 proc. nowoczesnych smartfonów. Eksperci zalecają aktualizację systemów.
Trzy niezależne zespoły specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT odkryły, że większość współczesnych procesorów, stosowanych w urządzeniach mobilnych i urządzeniach Internetu Rzeczy, jest podatnych na kradzież informacji. Część producentów urządzeń wydała już odpowiednie aktualizacje, które minimalizują ryzyko przejęcia kontroli nad urządzeniem. Eksperci zalecają, by użytkownicy bezzwłocznie zaktualizowali swoje urządzenia.


Tagung über “Cyber-Aktivitäten und Bedrohungen” an der Landesverteidigungsakademie


How propaganda has learned to use the truth
The first and most important tool is emotions, as these can impact the public discourse. The symbol of emotional manipulation is best summed with the sentence “It is not true; but it could be, anyway”. Kamil Basaj of the Polish Foundation of Safe Cyber-space claims that emotions boost the psychological aspect of information, making it more convincing.


Dezinformacja jest środkiem, a nie celem Rosji
Celem rosyjskich działań dezinformacyjnych jest wpłynięcie na efekt procesu przetwarzania zespołów danych i bodźców w wymiarze kognitywnym atakowanego obiektu – pisze Kamil Basaj na portalu Cybersecurity.org


Największe państwa na świecie organizują cyberoddziały i wiedzą, że coraz większa część konfliktów odbywa się w cyberprzestrzeni
Największe państwa na świecie organizują cyberoddziały i wiedzą, że coraz większa część konfliktów odbywa się w cyberprzestrzeni – powiedział PAP prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj. Podkreślił, że cyberprzestrzeń jest kolejnym polem prowadzenia wrogich działań, “tak samo jak ląd, powietrze, woda czy kosmos”.


Ekspert: Coraz większa część konfliktów odbywa się w cyberprzestrzeni 
Największe państwa na świecie organizują cyberoddziały i wiedzą, że coraz większa część konfliktów odbywa się w cyberprzestrzeni – powiedział PAP prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj. Podkreślił, że cyberprzestrzeń jest kolejnym polem prowadzenia wrogich działań, „tak samo jak ląd, powietrze, woda czy kosmos”.


Red Alert 2.0. Szkodliwa aplikacja na smartfony z Androidem
Szkodliwa aplikacja, atakująca telefony z systemem z Android, może wywołać spustoszenie nie tylko na naszym telefonie, ale przede wszystkim na naszym koncie. O tym, na co należy uważać i jak się chronić, opowiadał w programie “Biznes dla Ludzi” Przemysław Szulecki z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Ochrona cybernetyczna to konieczność. “Atak może sparaliżować państwo”

– To najwyższy czas na budowę wojsk obrony w cyberprzestrzeni, wojsk cybernetycznych. To jest nie tylko potrzeba chwili – podkreśla ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa Mirosław Maj w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl


Mirosław Maj: Zdefiniowano 42 zdolności dla osiągnięcia gotowości w cyberprzestrzeni 
Doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Obrony Narodowej Mirosław Maj zaprezentował na Konferencji CYBER SEC w Krakowie szczegóły powstania koncepcji nowych sił dedykowanych do działania w cyberprzestrzeni.


Polityczna cybertarcza nad Polską. Na stworzenie nowej jednostki resort obrony ma 2 mld zł.
W ciągu dwóch lat ma powstać specjalna jednostka złożona z tysiąca specjalistów, którzy będą chronić kraj przed atakami przy użyciu broni XXI w


Referendum w Katalonii jako narzędzie rosyjskiej propagandy i dezinformacji [ANALIZA]
Sytuacja w Hiszpanii jest szeroko komentowana we wszystkich mediach światowych. Wykorzystanie sugestywnych elementów graficznych i audiowizualnych, tworzenie chaosu informacyjnego oraz odwoływanie się do emocji stały się narzędziami do budowania alternatywnej rzeczywistości informacyjnej.


67 proc. użytkowników internetu na świecie jest inwigilowanych. Coraz częściej wykorzystywany jest do tego internet rzeczy

Z raportu organizacji Freedom House wynika, że ponad 2/3 wszystkich użytkowników internetu na świecie jest inwigilowanych. Do monitorowania internautów służą już nie tylko media społecznościowe, lecz także coraz częściej urządzenia z kategorii internetu rzeczy. Za główną przyczynę rosnącej fali inwigilacji podaje się szerzący terroryzm.


Rosja-Polska-Ukraina – na froncie propagandowej wojny
Zalew fake newsów, podgrzewanie tzw. “wojny pomnikowej”, przedstawianie niezależności energetycznej jako przejawu rusofobii, ataki internetowych trolli, wykorzystanie mniejszości polskiej na Ukrainie, włamania na skrzynki mailowe rządu i opozycji… Specjalnie dla Onetu eksperci ds. manipulacji, cyberbezpieczeństwa i relacji polsko-ukraińskich prognozują, jakie narzędzia mogą zostać wykorzystane przez zewnętrzne podmioty, przede wszystkim Kreml, do destabilizowania sytuacji na linii Warszawa-Kijów.


USA-Chiny. Ataki w cyberprzestrzeni
Chiny prowadzą agresywne działania w cyberprzestrzeni wymierzone w Stany Zjednoczone – pisze amerykański dziennik “The Washington Times”, cytując wypowiedź Michaela Collinsa z CIA. – Być może coś się wydarzyło na linii USA-Chiny, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń albo w innej sferze, a świat wirtualny miał być tylko pretekstem – komentuje dla Onetu Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.


Skutki wielkiego ataku cybernetycznego odczuły m.in. fabryki, kolej i banki
W piątkowym ataku cybernetycznym ucierpiały fabryki Renault i Nissana, działania hakerów dotknęły też m.in. niemiecką kolej i brytyjską służbę zdrowia.


Wielki atak hakerów w Europie. Renault wstrzymuje produkcję
Kolejna duża firma poszkodowana w wyniku ataku hakerskiego. Renault, francuski producent samochodów, poinformował, że został zmuszony do przerwania produkcji w niektórych fabrykach. Firma nie podała, gdzie wstrzymano prace. Ze źródeł związkowych wiadomo, że jednym z głównych poszkodowanych jest fabryka w Sandouville w Normandii.


Europol: kolejne cyberataki ciągle możliwe
Zagrożenie elektronicznym atakiem – podobnym do tego, do którego doszło w piątek – jest ciągle realne. Takiego zdania jest szef Europejskiego Urzędu Policji – Europolu.


EKSPERT: HAKERZY KIEROWALI SIĘ MOTYWAMI FINANSOWYMI

Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń ocenił, że hakerzy, którzy przeprowadzili atak w przynajmniej 99 krajach, kierowali się motywami finansowymi. Zaatakowano między innymi w Chinach, Hiszpanii, we Włoszech, Rosji, w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.


W jakim stopniu kraje Grupy Wyszehradzkiej narażone są na rosyjską propagandę?
Oddziaływanie informacyjne obcych ośrodków, które oddziałują treściami zbieżnymi z propagandą rosyjską, jest widoczne w środowisku informacyjnym we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej – powiedział w audycji “Wyszehradio” Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.


Atak WannaCrypt blokuje komputery w 99 krajach na świecie. „To zwykli przestępcy, nie terroryści” 
Komputery w 99 krajach na świecie zostały zaatakowane oprogramowaniem WannaCrypt blokującym dostęp do danych użytkowników. Wśród celów hakerów znalazły się między innymi brytyjskie szpitale, serwery rosyjskiej administracji i hiszpański operator Telefonica. – To jeden z najbardziej rozległych ataków hakerskich w historii sieci, jego charakter nie jest jeszcze znany.


Trzy pytania do Prezesa Mirosława Maja z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń – str. 64


Cyberatak na klientów Wonga. Co zrobić, jeśli nasze dane mogły wpaść w ręce hakerów?
Mogło dojść do wycieku danych około 22 tysięcy polskich klientów firmy pożyczkowej Wonga.com.


Ekspert: cyberbezpieczeństwo i państwo to całość
Jak donosi New York Times, za cyberataki przeprowadzone pod koniec 2016 roku na polski sektor bankowy, odpowiedzialni są hakerzy z Korei Północnej. O tym, jak zbudować skuteczny system cyberbezpieczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberzestrzeń.


Forum Cyberbezpieczeństwa. Czy Polska jest bezpieczna?
Spośród 7 mld ludzi żyjących na Ziemi 2 mld korzysta z internetu. W Polsce z sieci korzysta 24 mln. O tym, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo i jak bronić się przed cyberprzestępczością, dyskutowali goście “Debaty Jedynki”.

 

 

 

 

 

 

 

 

If you have any questions regarding Cybersecurity Foundation, please contact:

Adrianna Maj
PR Manager

Tel.: +48 22 112 0 800
E-mail: ada.maj [at] cybsecurity [dot] pl